środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachety te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym okiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, banalnej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo od razu obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia PCVłepety na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa skał na plot plastikowe na plot i bramkę ze sztachetek, przybierają one wtedy wielorakie atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można także ciąć na sześciany o proporcjonalnych konturach, wykorzystywane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenie Winylowe stosuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenie z Winylu na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu a także naszych upodobań kształt kamiennych tafli może być różny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także ogrodzenie Winylowe na plot i bramkę sztachetowa tworzy się z kamieni różnorodnego układu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kafli o nierównych konturach, trzeba je trafnie łączyć tzn. tak, iżby forma każdego następnego scalał się z poprzedzającym. Żeby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur ekspresowo niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają też mchem a także glonami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, żeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz